NEDEN NAMAZ KILAMIYORUM?

Last modified date

Neden namaz kılamıyorum sorusu birçok kişinin aklından geçirdiği ya da yakın bulduğu birine sorduğu sorudur. Bu soruyu kendi kendine veya birine soran kişi öncelikle şunu bilmelidir. Bu soruyu sorduğuna göre kendini Müslüman kabul ediyordur. Bu soruyu soran kardeşim sen kendini Müslüman kabul ettiğin için bu soruyu sordun çünkü bir kâfir bunu sormaz. Sende biliyorsun ki kâfirler namaz kılmaz. Bu noktada ortaya karışık bir sonuç çıkıyor. Kâfirler namaz kılmadığına göre sende namaz kılmayarak bir yönden onlarla aynı şeyi yapmış oluyorsun. Her ne kadar namazı farz ibadet olarak kabul etmediğinden değil başka nedenlerden kılmadığın için sen kâfir olmuyor olsan da yaptığının çok yanlış bir davranış olduğunun farkındasın. Dışarıdan bakıldığında namazı kabul etmediği için kılmayan kâfir ile kabul ettiği halde kılmayan Müslüman aynı görünüyor. Özele baktığımızda arada inanmadığı için kılmamakla tembellik sebebiyle kılmamak farkını görüyoruz. Her ne kadar özelde fark olsa da dışarıdan bakıldığında bir kâfirle aynı şeyi yapmak doğru değildir. Neden namaz kılamıyorum ya da namaz başlıyorum ama devam ettiremeyip bırakıyorum bu sorunu nasıl çözerim diye düşünüp çare arıyorsan öncellikle sorunun kaynağını bulmalısın. Bu bir iman sorunudur. Onun için hangi duayı okumalıyım, hangi zikri yapmalıyım, hangi tesbihi çekmeliyim gibi bir soru sorarak çare aramak yanlıştır. Farz olan bir ibadeti terk edip dua, zikir, tesbih gibi nafile bir ibadeti yaparak farza ulaşmaya çalışmak büyük bir tezattır.
Eğer namaz kılamıyorsan namazın kıymetini bilmediğindendir. Kıymetini bilmediğin için de yokluğunu hissetmiyorsun. Örneğin bir sabah uyandığında sabah namazı kaçmış olsa hayatında bir eksiklik hissetmiyorsun oysa sabah uyandığında bir kolun yerinde olmasa telaşlanır panik yaparsın. Oysa kaçan bir sabah namazı kolunla kıyaslanamayacak kadar önemlidir. Sen madem namazın öneminin farkında değilsin o zaman yüz binden fazla peygamberin milyonlarca âlimin sözüne güvenip namazın önemine inanmalısın. Namaz kılamıyorsan en büyük engel sensindir, iraden sağlam değildir. Bunun yan etkenleri olarak aile, arkadaş, iş çevrende seni etkiliyor olabilir. Başlarken namaz kılmak bir iman sorunudur demiştim. İmanın şartları şunlardır, Allah’ın varlığına, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmak.
Öncelikle Allah’ın varlığına inanan onu gücünü ve kuvvetini kabul eden kişi onun mülkünde onun emirlerinin geçtiğini kabul eder. Allah namazı emrettiyse o emre itaat eder. Teşbihte hata olmasın askerlik yapan birini düşünelim. Askerlik yaptığı birliğin başında ki komutan bir düdük çaldırtsa ya da bir görevli asker toplan diye bağırsa o asker ben gelmiyorum diye bilir mi? Diyemez. Çünkü bilir ki emre karşı gelirse ceza alır. Aynı şekilde cumhurbaşkanı bir kişiyi makamına çağırtsa o kişi aman boş ver deyip gitmemezlik edebilir mi? Edemez. Çünkü bilir ki gitmezse polis gelir ve onu zorla götürür. Aynı şekilde bir okulun müdürü bir öğrenciyi odasına çağırtsa o öğrenci umursamazlık yapabilir mi? Yapamaz. Çünkü bilir ki umursamazlık edip müdürün odasına gitmezse ertesi gün okulun disiplin kurulana gider. Oysa günde beş vakit minarelerden ezan okunuyor müezzin Allah’ın davetini haber veriyor ama sen o davete icabet etmiyorsan Allah’ın varlığına imanında sorun var demektir. Komutanın, Cumhurbaşkanının, okul müdürünün varlığına, gücüne ve yetkisine inanıyor da Allah’ın varlığına, gücüne, kudretine, kuvvetine inanmıyorsun demektir.
İmanın şartlarından ikincisi olan Meleklerin varlığına inanıyorsan o Meleklerin seni kıldığın namazların sevabını ya da kılmadığın namazların günahını yazacaklarına da inanıyor olman gerekir. Aksi halde Meleklerin varlığına imanınla ilgili bir sorun var demektir.
İmanın şartlarından üçüncüsü olan kitaplara imanın varsa Kur’ân-ı Kerim’in namaz kılın ikazın görmezden gelmezsin. Hem Allah’ın kitabına iman ediyorum deyip hem namazı terk etmen apaçık bir çelişki olur.
İmanın şartlarından dördüncüsü olan Peygamberlere imanı kabul ediyorsan tüm Peygamberler -aleyhimüsselâm- namaz kılmışken sen namazı terk edemezsin. Allahın son Peygamberi Efendimiz -aleyhissâlatu ve selam-‘ın tekrarla hatırlattığı kendisinin ve Sahabesinin -radıyallâhu anhum- kıldıkları namazı kılıyor olman gerekir. Aksi takdirde sadece Peygamberle iman ediyorum demiş olman boş bir sözden öte geçemez.
İmanın şartlarından beşincisi olan Ahiret gününe imanın varsa sudan sebeplerle namazı terk edemezsin. Ahirette kılmadığın namazların hesabını vereceğine inanıyorsan tembellikten namazı terk ediyorum diyemezsin. Tembellik edip yemek yemezlik etmezken tembellik edip namaz kılmaman söz konusu olamaz. Üşendiğin için yemek öğünlerini atlamazken üşendiğin için namaz vakitlerini geçirmen düşünülemez. Futbol maçını, diziyi ya da başka bir programı kaçırmayıp takip ederken Ahirete iman ettiğin halde namazı kaçırman komik bir iddia olur.
İmanın şartlarından altıncı ve sonuncu olan kadere imanın varsa Allah’ın kader planında seni bir imtihana tabi tuttuğunu ve o imtihanda namazın önemini kavramış olman gerekir. Bir örnek verecek olursak askerlik yapan biri tüm gün bize spor yaptırıyorlar, değişik hareketler öğretiyorlar, sıraya sokuyorlar çok mantıksız bu yaptığımız ne işe yarayacak ki der. Sabah kalkmamız, akşam yatmamız, yemek yememiz her ne işimiz varsa belirli saatlerde ve planlı neden bu kadar sıkıyorlar bizi der. Oysa başlarındaki komutan bilir ki bir savaş durumunda yaptıkları spor ve öğrendikleri hareketler askerlerinin hayatta kalmasını ve saatlere, kurallara uygun eğitimleri başarılı savaşmalarını sağlayacaktır. Tıpkı bunun gibi kader planında namazın kulluk ölçüsü olduğu anlaman gerekir.
Tüm bunları salim akılla düşünürsen namazı kılman kolaylaşacaktır. İman esaslarına gerçekten bağlanırsan namaza bağlanman kolaylaşacaktır. Ne zaman öleceğini ve ne kadar daha namaz kılma fırsatın olmadığını aklında tutup hem ölüme hazır olman hem namaz kılma fırsatını kaçırmaman gerektiğini düşünürsen namazın önemini anlaman kolaylaşacaktır. Özellikle askerlik misalini anladığında namaz içinde yaptığın hareketlerin sen bilmesen de senin faydana olduğunu kavradığında namaz artık sana kolaylaşacaktır. Rabbim sana, bana ve tüm Müslümanlara namazın kıymetini anlamak ve terk etmeden devam etmek nasip etsin. Amin
ibrahim zeren

İbrahim Zeren