MALCOM X NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Last modified date

Burada amacım Malcom X’in hayatını değil ölüm nedenini anlatmak ama yinede kısaca hayatından biraz bahsedeyim. Asıl adı Malcom little olan Malcom X 19 Mayıs 1920 de Amerika Birleşik Devletleri Omaha’da bir papazın çocuğu olarak doğdu. 6 yaşındayken babası faili meçhul bir cinayetle öldürüldü. Babasını muhtemelen ırkçı Ku Klux Klan örgütü öldürdü. Annesi akıl hastanesine yattı. Malcom X önce evlatlık verildi sonra da ıslahevi okuluna yerleştirildi. Avukat olmayı hayal ediyordu bu hayalini öğretmenine söyledi. Öğretmeni ona neden marangoz olmuyorsun bu siyahiler için daha gerçekçi bir hayal dedi. Öğretmenin tavrı karşısında beyaz dünyada yeteneği ne olursa olsun kariyer hedefleyen bir siyahi için yer olmadığını düşündü ve okuldan ayrılıp ayakkabı boyacılığı, garsonluk, trenlerde sandviç satıcılığı yaptı. Harlem’de bir barda çalışmaya başladı sonrasında uyuşturucu, kadın ticareti ve hırsızlık yaptı. 1946’da hırsızlıktan hapis cezası aldı. Beyazların şeytan olduğunu onlardan kurtulmak gerektiğini, siyahların dininin Müslümanlık kendisinin de peygamber olduğunu söyleyen Elijah Muhammed ile tanıştı. Elijah Muhammed’in kurduğu Naiton of İslam (İslam milleti) örgütüne katıldı. Malcom X’den bahsetmek için Asıl adı Elijah Poole olan Elijah Muhammed’i de tanımalıyız.  Elijah Muhammed eski bir kölenin çocuğuydu işçilik yapıyordu, pamuk tarlalarında fabrikalarda çalıştı işsiz kaldı. 1930 yılında Wali Farad adında kendisinin tanrı olduğunu söyleyen bir ipek tüccarı ile tanıştı. Wali Farad İslam Ulusu diye bir örgüt kurmuştu ve kendisin tanrı olduğunu iddia ediyordu. Elijah Muhammed İslam Ulusu örgütüne katıldı. Elijah Poole aile adını bırakıp Elijah Muhammed adını aldı. 1934 yılında örgütün kurucusu Wali Farad esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolunca onun yerine geçti. Sahte tanrının sahte peygamberi olmuştu. İslam Ulusu örgütünün sadece adında İslam vardı ama inançlarının İslam’la alakası yoktu. Beyazların doğuştan kötü olduklarına onların tanrı tarafından değil Yakup isimli bir bilim adamı tarafından yaratıldığına inanıyorlardı. İslam’ın sadece siyahlara ait bir din olduğunu beyazların Müslüman olamayacağına inanıyorlardı. Ahirete inanmıyorlardı. Zinayı haram kabul etmiyorlardı. İbadet olarak mabetlerinde oturarak veya ayakta Fatiha süresinin İngilizce mealini okuyup Aralık ayında otuz gün oruç tutuyorlardı. Elijah Muhammed ikinci dünya savaşı sırasında askere gitmeyi reddetti hapse atıldı. Hapiste kendine çok sayıda taraftar topladı. Siyahlara ait bir eyalet kurmaya çalışıyordu bunun için tarım arazileri aldı fabrikalar, okullar kurdu.
Malcom litlle cemaate katılınca tıpkı Elijah Muhammed gibi soyadını değiştirdi ve Malcom X oldu. Çok iyi bir hatipti onun sayesinde cemaatin sayısı çok fazla arttı. Örgütte ikinci adam durumuna yükseldi, hatta Elijah Muhammed’den daha öne çıktı. Kennedy suikasti için ettiğini buldu deyince Naiton of İslam örgütü Malcom X’e konuşma yasağı getirdi. Elijah Muhammed’in örgütten altı kadınla ilişkisinin olduğunun oraya çıkmasından sonra örgütten iyice soğudu ve örgütten ayrıldı hacca gitti. Hacca gidince gerçek İslâm ile tanıştı. Başta beyazların şeytan olduğu fikri olmak üzere tüm yanlış fikirlerini bıraktı. El-Hac Malik el-Şahbaz adını aldı. Mekke’de gerçek İslam’ı tanıyınca yanlış fikirlerini terk edip gerçekten Müslüman oldu. Karısına yazdığı mektupta şöyle diyordu.
“Betty, Bu sözlerime belki şaşıracaksın. Ama gözleri mavi, saçları sarı, tenleri bembeyaz olan Müslüman kardeşlerimle aynı bardaktan su içtim, aynı kaptan yemek yedim. Biz, hepimiz kardeşiz. Rengimiz ya da ırkımız ne olursa olsun, hepimiz insanız ve Aynı Allah’a inanıyoruz”
Hacca gitmek onun hayatını tamamen değiştirmişti İslam’ın tüm dünyanın özellikle Amerika’nın kurtuluşu olduğunu şöyle dile getirmişti.
‘’Eğer Amerikalılar İslam dinini kabul etseydi, Allah’ın birliğini kabul etseydi, insanların bir oluşunu da kabul etmiş olurdu. Ve diğerlerine “Ten renginin farklılığına” göre muamele etmeye son verirlerdi. Özellikle Amerika’da çaresi bulunamayan bir kanser gibi ırkçılığın yayıldığı günümüzde tüm düşünen Amerikalıların, ırkçılığa karşı çözümü zaten ortaya koymuş olan İslam ile daha fazla ilgilenmeleri gereklidir.’’
Herşeyin farkına varan Malcom X Türkiye’nin konumunu da fark etmiş ve şunları söylemişti.
“Dünya üzerindeki en kutsal şehir olan, gayrimüslimlerin gözleriyle seyrinin bile haram olduğu Mekke-i Şerif’te haccımı tamamladım. Hac bütün Müslümanların hayatındaki en önemli olay ve burada Arabistan dışından gelen 226 bin kişi var. En büyük kafile 600’den fazla otobüsü dolduran 50 bin kişiyle Türkiye’den geliyor. Bu durum, Türkiye’nin yüzünü İslâm’dan çevirdiğini söyleyen batılı propagandayı yalanlıyor.”
Malcom X’in örgütten ayrılması ve gerçek İslam’ı anlatması Naiton of İslam örgütünün işine gelmiyordu çünkü hızla taraftar kaybediyorlardı. 15 Şubat 1965’de eşi ve dört çocuğuyla yaşadığı ev bombalandı yara almadan kurtuldular. 21 Şubat 1965 de konuşma yaptığı salonda 16 kurşunla vurularak şehit edildi. Cinayeti CIA ve Naiton of İslam örgütünün ortak yaptığı bilinse de bu kabul edilmedi ve cinayeti muamma olarak kaldı. Allah Malcom X’e rahmet etsin. Bu bilgilerden sonra bizim düşünmemiz gereken Malcom X’in neden öldürüldüğüdür. Biz yüzeysel bakacak olsak bu hikâyede CIA birini öldürecekse o Malcom X değil Elijah Muhammed olmalıydı. Çünkü Elijah Muhammed Amerika için askerlik yapmayı kabul etmiyor, beyazları aşağılık görüyor, siyahîlerin yaşadığı ayrı bir eyalet kurmak için çalışıyordu. Oysa Malcom X sadece sahih İslam’ı anlatıyordu. İşin burasında hangi tarihte hangi coğrafyada olursa olsun değişmeyen gerçekle yüzleşmeliyiz. Bir tarafta sapkın biri din, o dinin ölmüş tanrısının ölmüş peygamberi ve o sahte peygamberin hem ülke insanlarına hem ülke bütünlüğüne tehdit olan söylemleri öte yanda barışa, dostluğa çağıran Müslüman davetçi. Her zaman karşısındaki ne kadar tehlikeli ve kötü olursa olsun iyi niyetli Müslüman davetçi daha tehlikeli görülmüştür. Malcom X gerçek İslam inancına davet ettiği için öldürüldü. Bizlerde kendimizi sorgulayıp onun ölümünden ders çıkarmalıyız. Selam olsun Malcom X’e selam olsun İslam davetçilerine. Allah hepsinden razı olsun bizlere de onlar gibi olabilmek nasip etsin.
ibrahim zeren

İbrahim Zeren